wigor-targi.comwigor-targi.com

Sympozjum Terrarystyczne

Zapraszamy na I Ogólnopolskie Sympozjum Terrarystyczne, które odbedzie się w ramach XV edycji Targów ZOO-BOTANICA 2016 w dniach 24-25 września w Hali Stulecia.
 
Dodatkowo na powierzchni  600 m2 zaprezentują się hodowcy na Wystawie Terrarystczynej.
 
Program sympozjum:
 
24 września 2016
 
14:00-14:15 Dr Paweł Czapczyk: Powitanie prelegentów i gości
 
14:20 - 4:35 Agnieszka Kret (ZOO Poznań), Drzewołazy – kolorowe i toksyczne żabki w hodowli wiwaryjnej 
   
14:40 - 15.05 Mateusz Kaczmarek, Jak ugryźć skorpiona? Kilka słów o hodowli skorpionów 
  
15.10 - 15.25 Bartosz Strzała, Kraby Geosesarma
 
15:30 - 15:45 Aleksander Pojasek, Karaczany „ozdobne”
 
15:50 - 16:10 Magdalena Nikel (Ama Amazonka), Ile pająk ma nóg? O ptasznikach, skorpionach i innych „strasznych zwierzętach”. Pogadanka dla dzieci i dorosłych
 
 
25 września 2016
 
11:00 - 11.30 Paweł Thoma (Microworld, Opole), Rynek terrarystyczny w Polsce 2016
 
11:35 - 11:55 Jakub Wereszczak (Hodowla Gadów Reptiles Poznań), Amatorska hodowla pytonów królewskich
 
12:00 - 12:20 Oliwia Czyżykowska-Kubik (Polish Mouse Club, hodowla LaVender Dream, Wrocław), Tłustogon afrykański. Jak rozpocząć hodowlę domową?
 
12:25 - 12:55 Justyna Wiśniewska (Just Jeż Hodowla jeży egzotycznych), Jak to naprawdę jest z tym jeżem i jabłkiem? Hodowla jeży egzotycznych w domu
 
13:00 - 13:20 Przerwa
 
13:20 - 13:50 Andrzej Piróg (Arachnea), Ciekawostki o zwierzętach egzotycznych
 
13:55 - 14:15 Violetta Wojcieszyk (ZOO Poznań), Słów kilka o żółwiu Torniera
 
14:20 - 14:40 Mgr inż. Wojciech Urynowicz (Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze, Zakład Zoologii Kręgowców i Biologii Człowieka UP im. KEN), Anatomia pancerzy żółwi
 
14:45 - 14:55 Agnieszka Kret (ZOO Poznań), Kilka słów o żabie gigant zwanej kurczakiem górskim
 
15:00 - 15:30 Albert Janota (Katedra Fizjologii Roślin, UŚ w Katowicach), Drapieżne rośliny. Praktyczne aspekty uprawy
 

Zapraszamy do śledzenia profilu na facebooku - kliknij aby otworzyć stronę 


__________________________________________________________________

 
                 Rok 2016 stanowić będzie zapewne ważną cezurę w historii ZooBotaniki: to przecież rok jubileuszowy. Oprócz szeregu wystaw, prelekcji, pokazów, konkursów i atrakcji tradycyjnie już kojarzących się w świadomości społecznej z tym miejscem, w dniach 24–25 września zadebiutuje w Hali Stulecia I Ogólnopolska Wystawa Terrarystyczna. Oczom zwiedzających ukażą się oto specjalnie zaaranżowane terraria roślinne z rzadko spotykanymi przedstawicielami królestwa flory (roślinami mięsożernymi, bromeliami, oplątwami itp.). Terraria pustynne z surową aranżacją i skromnym designem kontrastować będą zaś na pokazie z wiwariami tropikalnymi, imitującymi biotop bujnego lasu deszczowego. Właściwie urządzone wertykalne terraria skalne dla jaszczurek i węży preferujących wysokościowe wspinaczki stanowić zaś będą kontrapunkt dla horyzontalnych paludariów, w których część wodna zwyczajowo dominuje nad niewielkim skrawkiem lądu.
                 Ale języczkiem uwagi na tego typu imprezach jest każdorazowo fauna. Dlatego na ZooBotanice nie zabraknie najrozmaitszych zwierząt egzotycznych z szeroko rozumianej terrarystyki, reprezentujących przeróżne grupy systematyczne – od niewielkich, acz ciekawych bezkręgowców, po osiągającego imponujące rozmiary warana stepowego. Nie sposób tu zresztą wymienić wszystkich gatunków, z którymi oko w oko staną zwiedzający. Warto jednak wspomnieć lądowe żółwie Torniera czy matamatę – jedynego w swoim rodzaju żółwia wodnego, zasiedlającego rozlewiska Amazonii. Swoje długie, muskularne i pokryte łuskami ciała ujawnią różne gatunki i odmiany barwne pytonów, boa i węży zbożowych. Miłośnicy płazów bezoognowych znajdą tu traszki, a zwolennicy płazów ogoniastych – rzekotki arlekiny, żaby rogate, żaby pomidorowe, chwytnice czerwonookie oraz unikatową w Polsce żabę gigant, zwaną kurczakiem górskim (jej mięso przypomina podobno białko drobiowe). Prawdziwym rarytasem prawdopodobnie okażą się drzewołazy z gatunku Dendrobates tinctorius „Pic Matecho” – żółto-czarno-białe żaby, aktywne w dzień i śmiało poczynające sobie w obecności człowieka; żaby piękne, ciekawskie, „śpiewające”...
              Jeśli chodzi o jaszczurki, to – oprócz agam, legwanów malachitowych, gekonów orzęsionych i gekonów gargulcowych – zaprezentuje się w całej okazałości gekon toke (największy przedstawiciel grupy). Z bliska zobaczyć będzie można również egzotyczne jeże i kolczaste tenreki. Na wyciągnięcie ręki jawić się będą duże kosmate pająki, uderzające czernią skorpiony, opancerzone kraby i gigantyczne straszyki – stateczne i roślinożerne owady, które często upodabniają się do gałązek i liści, na których żerują. Ale – z drugiej strony – nie zabraknie też słynących z agresji i sprytnych ze swych strategii polowań modliszek, zamieszkujących różne strony świata. Jakby tego było mało – swe nietuzinkowe oblicze pokażą na wystawie drapieżne rośliny, odżywiające się proteinami pochodzenia zwierzęcego, czyli rosiczki, dzbaneczniki, kapturnice i in.
              Najważniejsze, że na wystawie będzie można zaczerpnąć wiedzy bezpośrednio ze źródeł, czyli porozmawiać z hodowcami i praktykami terrarystyki – tego wspaniałego hobby, rozwijającego się w Polsce silnie przynajmniej od dekady.
Samej wystawie towarzyszyć będą prelekcje dla najmłodszych i całych rodzin, a także specjalistyczne wystąpienia tyczące wybranych, a zarazem maksymalnie zróżnicowanych zagadnień terrarystycznych. Oto bowiem przez dwa dni – w sobotę i niedzielę – odbywać się będzie I Ogólnopolskie Sympozjum Terrarystyczne. Zapewniam: będzie w czym wybierać!
Gorąco zatem wszystkich Państwa zapraszam: i na Wystawę, i na Sympozjum, i – ma się rozumieć – na całą ZooBotanikę.
 
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny „Zeszytów Terrarystycznych”,
członek Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej „Animalian”,
pisarz i hodowca

Targi

Newsletter

Rezerwacja miejsc

Strona główna | Kontakt | Mapa strony

Copyright © 2007 WIGOR-TARGI.COM Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: realizacja: bobrowski.pl